AKTUALITY

Mladý klavír
detail

V sobotu 4. 12. 2021 od 10:00 hod.
 
se koná v koncertním sále Pražské konzervatoře
 
Mezinárodní soutěžní přehlídka laureátů klavírních soutěží – Mladý klavír Pražské konzervatoře 2021
 
Po roční odmlce způsobené pandemií se schází 14 vynikajících mladých klavíristů ve věku 12-18 let ze šesti zemí, aby nás nadchlo svými výkony. Toto tvrzení není příliš troufalé, když si přečtete, co všechno mají tito mladí mistři již za sebou. Bude to rozhodně nevšední zážitek!!!
 
Další informace ZDE

Testování Covid
detail

Den otevřených dveří
detail

PODÍVEJTE SE NA STRÁNKU “DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ”
 

pokud jste nestihli osobně dorazit, můžete tam stále nalézt kontakty a některé důležité informace.
Také si můžete zkusit vyplnit nanečisto vzorový test z hudební teorie.

Den otevřených dveří

PK nabízí volná místa
detail
Ředitel Pražské konzervatoře přijme pracovníka na pozici nočního vrátného. Nástup dle dohody. Jedná se o 0,75 úvazek pondělí až čtvrtek mezi 22 a 6 hodinou. Nabízíme benefity ve formě osobního ohodnocení, pravidelných odměn, kulturního prostředí v centru Prahy, stravenky, poukázky ad. Více informací na tel.: 222 321 833 (pí. Palečková). Pražská konzervatoř, Na Rejdišti 1, 110 00 Praha 1.

Ředitel Pražské konzervatoře přijme uklízečky. Nástup ihned. Jedná se o plný úvazek ve 2. platové třídě plus benefity (osobní ohodnocení, pravidelné odměny, kulturní prostředí v centru Prahy, pět týdnů dovolené, stravenky, poukázky ….). Více informací na tel.: 222 321 833 (pí. Palečková). Pražská konzervatoř, Na Rejdišti 1, 110 00 Praha 1.

Ředitel Pražské konzervatoře přijme technika – elektrikáře. Požadujeme osvědčení podle vyhlášky č.50/78 Sb. Nástup ihned nebo dle dohody. Jedná se o plný úvazek v 8. platové třídě plus benefity (osobní ohodnocení, pravidelné odměny, kulturní prostředí v centru Prahy, pět týdnů dovolené, stravenky, poukázky ….). Více informací na tel.: 222 321 833 (pí. Palečková). Pražská konzervatoř, Na Rejdišti 1, 110 00 Praha 1.
Jan Tausinger (1. 11. 1921 - 29. 7. 1980)
detail

1. listopadu 2021 si připomínáme 100 let od narození Jana Tausingera, dirigenta, sbormistra, hudebního skladatele a hudebního pedagoga. V letech 1971-1976 zastával místo ředitele Pražské konzervatoře.

Jan Tausinger patřil k významným osobnostem hudebního a kulturního života od 50. do 70.let 20. století. Komplikované cesty osudu jej vedly z rodného města Piatra Neamt (Kamenec) v rumunské Moldávii přes Bukurešť (obory dirigování a skladby u Dimitrie Cuclina, Mihaila Jory a Alfreda Mendelssohna) až do Prahy, kde dokončil svá studia na Akademii múzických umění, ve třídách dirigování Metoda Doležila, Karla Ančerla a Roberta Brocka, a kompozice u Aloise Háby a Pavla Bořkovce. Založil a řídil Vysokoškolský umělecký soubor v Praze, který dodnes a Dělnický umělecký soubor Vítkovických železáren. V roce 1954 se stal ředitelem Vyšší hudebně-pedagogické školy v Ostravě. Koncem sedmdesátých let působil také jako ředitel hudebního vysílání Československého rozhlasu.

Skladatelská činnost Jana Tausingera vycházela především z bohatství lidových písní, které také sám sbíral v oblasti Beskyd a na Lašsku. V mladém věku komponoval dětské a mládežnické budovatelské písně a politicky motivované kantáty (Kantáta o Klementu Gottwaldovi, Píseň o vrchním veliteli), psané v tradičním tonálním systému. Avšak jeho tvorba získala postupně mnohem širší záběr. V roce 1964 absolvoval letní kursy moderní hudby v Darmstadtu a poté začal používat i progresivnější kompoziční techniky. Kantáta Ave Maria se sopránovým sólem například získala 1. místo v Mezinárodní skladatelské tribuně UNESCO v Paříži.