PRO UCHAZEČE

Aktuálně

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PRAŽSKÉ KONZERVATOŘE
SE KONAL V SOBOTU 16.11.2024 9:00-13:00
bližší informace zde:

Přehledný harmonogram školního roku 2024/2025 k nahlédnutí zde:

Stále je možno přihlašovat se do kurzů organizovaných Pražskou konzervatoří, více informací zde:

Studium

Základní podmínkou pro přijetí ke studiu je ukončené základní vzdělání. Adepti procházejí přísným přijímacím řízením, u některých oborů vícekolovým, při němž je zkoumán nejen jejich talent pro zvolený obor, ale i všeobecná hudebnost a fyziologické předpoklady. Vzdělávací program zahrnuje kromě studia hlavního oboru a předmětů speciální odborné přípravy též všeobecně vzdělávací předměty, výuku odborné hudební teorie, cizích jazyků a pedagogických předmětů. Více o přijímacím řízení níže.  

Obory

Studium je ukončeno absolventskou zkouškou, jejíž součástí je zpravidla veřejné vystoupení – absolventský koncert, pro ty nejlepší i s doprovodem orchestru. Absolvent Pražské konzervatoře obdrží po úspěšně vykonané zkoušce diplom, uznávaný po celém světě jako doklad dovršeného profesionálního uměleckého vzdělání a titul diplomovaný specialista (DiS.). Po ukončení studia mohou absolventi Pražské konzervatoře zahájit buď profesionální uměleckou či pedagogickou kariéru, nebo pokračovat ve studiu na některé tuzemské či zahraniční vysoké škole.

Kurzy pro uchazeče

Pražská konzervatoř nabízí také kurzy pro uchazeče o studium a studium jednotlivých oborů ve formě placených kurzů. V nabídce jsou především přípravné kurzy hudební teorie, zaměřené na přípravu k přijímacím talentovým zkouškám na konzervatoř, dále přípravné herecké kurzy a nově také kurz dirigování. Více informací naleznete zde:
 

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA PRAŽSKOU KONZERVATOŘ

Termín podání přihlášek ke vzdělávání: 1.-20. února 2025
Předběžné termíny přijímacích talentových zkoušek – viz Harmonogram školního roku

 
Forma vzdělávání: denní
Přijímací řízení se koná formou talentové zkoušky
Lékařské potvrzení o způsobilosti ke studiu není vyžadováno
Uchazeč v oboru ZPĚV a HDU je povinen předložit potvrzení od foniatra (ne starší než 2 měsíce) – to však přinese až k přijímacím zkouškám
Požadavky a kritéria hodnocení přijímacích talentových zkoušek viz níže u jednotlivých oborů
 

Obecné informace o přijímání ke vzdělávání do prvního ročníku

Ke vzdělávání do prvního ročníku Pražské konzervatoře se přijímají uchazeči, kteří splnili povinnou školní docházku nebo úspěšně ukončili základní vzdělávání před splněním povinné školní docházky, a kteří při přijímacím řízení splnili podmínky pro přijetí prokázáním vhodných schopností, vědomostí a zájmů. Předchozí studium na ZUŠ není nutnou podmínkou.
 
Vyhláška č. 422/2023 Sb., o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři
Další informace k přijímacímu řízení – www.prihlaskynastredni.cz

STUDIJNÍ OBOR HUDBA

    • Kód oboru (KKOV): 82-44-M,P/01
    • Forma vzdělávání: Denní
    • Zaměření v oboru: Skladba, skladba a aranžování populární hudby, dirigování, klavír, varhany, cembalo, housle, viola, violoncello, kontrabas, harfa, flétna, zobcová flétna, barokní příčná flétna, hoboj, klarinet, fagot, saxofon, trubka, lesní roh, pozoun, tuba, akordeon, kytara, basová kytara, elektrická kytara, bicí nástroje

 

a) Všeobecná část přijímací talentové zkoušky – písemný test

Všeobecná hudební teorie – pohotové čtení a psaní not v G a F klíči. Znalost notových hodnot a pomlk. Praktická i teoretická znalost všech stupnic dur a moll. Znalost pojmů enharmonická, paralelní a stejnojmenná stupnice. Praktická znalost intervalů základních a odvozených. Praktická znalost kvintakordů dur a moll s obraty. Znalost dominantního septakordu a jeho vytvoření v různých tóninách a od různých tónů. Čitelné psaní not a pomlk v houslovém i basovém klíči, schopnost notového záznamu na klavír předehrávaných příkladů (vždy od pevně stanoveného tónu) z následující látky: stupnice dur a moll, intervaly, durové a mollové kvintakordy a jejich obraty, dominantní septakord; záznam krátké rytmizované melodie.
 

 

b) Speciální část – praktický umělecký výkon v hlavním oboru:

Požadavky pro jednotlivá zaměření:

dirigování
hra na akordeon
hra na barokní příčnou flétnu
hra na basovou kytaru
hra na bicí nástroje
hra na cembalo
hra na elektrickou kytaru
hra na fagot
hra na flétnu
hra na harfu
hra na hoboj
hra na housle
hra na klarinet
hra na klavír
hra na kontrabas
hra na kytaru
hra na lesní roh
hra na pozoun
hra na saxofon
hra na trubku
hra na tubu
hra na varhany
hra na violu
hra na violoncello
hra na zobcovou flétnu
skladba
skladba a aranžování populární hudby

Kritéria hodnocení – obor hudba

STUDIJNÍ OBOR ZPĚV

    • Kód oboru (KKOV): 82-45-M,P/01
    • Forma vzdělávání: Denní
    • Zaměření v oboru: ​Klasický zpěv, populární zpěv

 

a) Všeobecná část přijímací talentové zkoušky – písemný test:

Všeobecná hudební teorie – pohotové čtení a psaní not v G a F klíči. Znalost notových hodnot a pomlk. Praktická i teoretická znalost všech stupnic dur a moll. Znalost pojmů enharmonická, paralelní a stejnojmenná stupnice. Praktická znalost intervalů základních a odvozených. Praktická znalost kvintakordů dur a moll s obraty. Znalost dominantního septakordu a jeho vytvoření v různých tóninách a od různých tónů. Čitelné psaní not a pomlk v houslovém i basovém klíči, schopnost notového záznamu na klavír předehrávaných příkladů (vždy od pevně stanoveného tónu) z následující látky: stupnice dur a moll, intervaly, durové a mollové kvintakordy a jejich obraty, dominantní septakord; záznam krátké rytmizované melodie.
 

 

b) Speciální část – praktický umělecký výkon v hlavním oboru:

Požadavky pro jednotlivá zaměření:

klasický zpěv
populární zpěv

Kritéria hodnocení – obor zpěv

STUDIJNÍ OBOR HUDEBNĚ DRAMATICKÉ UMĚNÍ

    • Kód oboru (KKOV): 82-47-M,P/01
    • Forma vzdělávání: Denní
    • Zaměření v oboru: ​Herectví

 

Požadavky k talentové zkoušce v hudebně dramatickém oboru:

Účelem zkoušky je získat ucelený obraz o talentu a schopnostech uchazeče. Zkouška probíhá tříkolově. Hodnotí se herecké, hudební a pohybové nadání, zdravý hlas schopný vývoje, tělesné předpoklady bez jakékoliv nemoci a vady, která by bránila školení, vhodný zjev.
Kandidát si přinese s sebou cvičební úbor a cvičební obuv.

PRVNÍ KOLO – zkouška z hereckých předpokladů

Uchazeči si pro první kolo připraví:
Přednes dvou až tří básní rozdílného charakteru
Jevištní ztvárnění dvou až tří monologů z divadelních her nebo ze zdramatizované beletrie.
Na požádání komise, zazpívá uchazeč krátký úryvek lidové nebo umělé písně.
Upozornění: Musí jít o básně a monology v českém jazyce!

ŽÁDNÝ PÍSEMNÝ TEST Z HUDEBNÍ TEORIE SE NEKONÁ – POUZE ÚSTNÍ ZKOUŠKA

DRUHÉ KOLO

zkouška z hereckých předpokladů
pěvecká zkouška, všeobecná hudební zkouška

a pohybová zkouška.
Uchazeči si pro druhé kolo připraví:
a) totéž co pro první kolo (mohou být i stejné ukázky)
b) přednes dvou lidových písní různého charakteru – pomalá, rychlá dle vlastního výběru + 1 píseň umělá (populární, jazzová, filmová, muzikálová, šanson) /notový zápis s sebou/
smysl pro rytmus – reprodukce rytmického motivu
výškové slyšení – opakování předehraného tónu, ze dvou souznějících tónů opakovat: oba /v pořadí vrchní, spodní nebo naopak/, pouze vrchní, pouze spodní. Kolik tónů zní? /dva, tři/. Z trojzvuku opakovat: všechny tři tóny v pořadí zdola nahoru a naopak, pouze vrchní, spodní, prostřední tón. Opakovat vrchní tóny dvojhlasu /spodní tóny dvojhlasu/
hudební paměť – opakovat jednoduchou melodii, opakovat krátký melodicko-rytmický motiv
tonální cvičení – jednoduchou píseň zpívat od různých tónů, sluchové rozlišení dur, moll
hudební teorie – názvy not v rozsahu malé g – c3, hodnoty not, pomlky, dynamická znaménka, repetice, označení taktů a jejich rozlišení, durové stupnice, italské hudební názvosloví /způsob hry – legato, staccato, portamento, tenuto, označení tempa – grave, largo, lento, adagio, andante, allegretto, allegro, vivace, presto/, dále názvy pěveckých hlasů – soprán, mezzosoprán, alt, tenor, baryton, bas. Hudební seskupení interpretů – sólista, duo, trio, kvarteto, kvinteto, sexteto, noneto.
c) u pohybové zkoušky se prověřují fyzické dispozice a celkové pohybové předpoklady:
krátká akrobatická sestava, která obsahuje nejméně čtyři akrobatické prvky (např. tyto: kotoul vpřed, kotoul vzad, kotoul letmo, provaz, “váha”, přemet stranou, sklopka, přemet vpřed, přemet vzad, svíčka)
krátká pohybová etuda na hudební doprovod (CD nebo flashdisk s sebou) – doba trvání asi 60 s., etuda může být tanečního, pantomimického nebo hereckopohybového charakteru.
znalost polkového a valčíkového kroku

TŘETÍ KOLO

Zkouška z hereckých předpokladů – stejný obsah jako v předchozích kolech (mohou být i stejné ukázky).

Jednotlivé zkoušky trvají maximálně 15 minut a všechny jsou neveřejné.

Kritéria hodnocení – obor herectví

Přijímání do vyšších ročníků a přestupy

Žádosti o přijetí do vyššího ročníku / přestup ke studiu na Pražské konzervatoři ve školním roce 2025/2026 podávejte od druhé poloviny května 2025.

Pokud chcete přestoupit nebo být přijat/a na Pražskou konzervatoř do vyššího ročníku (o přestup se jedná, jste-li žákem jiné konzervatoře v České republice), doručte písemnou žádost o přijetí do vyššího ročníku / přestup jedním z těchto způsobů:

1) poštovní přepravou na adresu:
Pražská konzervatoř
Na Rejdišti 1
110 00 Praha 1
2) osobně na podatelně školy v úředních hodinách
3) datovou zprávou na ID DS: qhqycf7


 

Žádost musí obsahovat vaše jméno a příjmení, datum narození, trvalou (případně kontaktní) adresu, obor vzdělání, na který se hlásíte (Hudba / Zpěv / Hudebně dramatické umění), zaměření (např. Hra na klavír) a podpis (u nezletilých také jméno, příjmení a podpis zákonného zástupce). V případě přestupu žádost obsahuje také přesný název školy, ze které chcete přestoupit.

K žádosti přiložte:
– ověřené fotokopie vysvědčení z předchozího vzdělání, respektive z aktuálně navštěvované školy, ze které hodláte přestoupit
– u oboru Zpěv lékařské potvrzení od foniatra
 
Na základě těchto podkladů budete pozváni ke zkouškám, které se skládají zpravidla z hlavního oboru a z hudební (divadelní) teorie. Obsah teoretických zkoušek obdržíte jako přílohu k pozvánce ke zkouškám.

U cizinců (kromě Slovenska) musí být všechny doklady přeloženy a uchazeč předloží také nostrifikaci stupně dosaženého vzdělání.

Více informací podá studijní oddělení.